Thursday 12/12/19 Program | St. Lawrence University Community Based Learning

Thursday 12/12/19 Program

FYP Festival of Community Based Learning

Thursdat, December 12, 2019

Poster Session I:

 Birdsfoot Farm: Camelia Ghadfa, Aaron Zeitlin

Ogdensburg Boys and Girls Club/ Birdsfoot: Emily Reff, Leah Rossite

Rreading Buddies: Hans Nedde, Nancy Glennon, Sam Fenn

Church and Community Program: Jahsendah Dann

Potsdam Mentoring Program: Autumn Olsen

LittleGrasse FoodWork: Grace Brouillette

United Helpers: James Kemp

North Country Children's Museum:Matt Ortmann, Audrey Jones

The Arc Jefferson-St. Lawrence New York (Community Arts): Cora Ferguson

The Arc Jefferson-St. Lawrence New York (Fitness)/Ogdensburg Boys and Girls Club: Odessa Slauson, Elias Simeonov

Canton Day Care Center: Steven Lawrence, Jalen Wilson

St. Lawrence County Correctional Facility: Marcus Nellis

Birdsfoot Farm: Liberty Hager

SLC County Correctional Facility: Marvin Sibada, Malcolm Roeder 

Oral Presentations:

Health Initiative: Owen Russell, Sofie Carlson

The Arc Jefferson-St. Lawrence New York(Fitness): Molly Lake, Charleigh Carthy, Sarah Tyler, Miles Davis

SLU Outdoor: Matt Abell, Alexander de Roetth, Brennan McGowan, Graham O'Connor

Poster Session II:

The Arc Jefferson-St. Lawrence New York (Community Arts)/St. Lawrence County Correctional Facility: Zachary Mullen, Matthew Petrick

North Country Children's Museum: Morgan Hanaway, Ava Marshall

St. Lawrence County Correctional Facility: John Lund, Sophie Holden

Birdsfoot Farm: Lucky Amoding

North Country Children's Museum: Nishal Basnet

Ogdensburg Boys and Girls Club/ Birdsfoot Farn: Derek Metivier, Jessica Mann

Women's Leadership Initiative: Emma Sturgis, Marjorie Macintyre

Friends of Higley Flow park: William Chader, Jingwen Ma

Health Initiative: Mariam Khattak

CM Program: Khari Dash, Jaden Phillips, Caitlin Whitehead

Planned Parenthood: Madison Woods

Deep Root Center: Isabella Chung, Evan Holm

Generation Action Student Org.: Caitlin Erb