Student Members

Students have three occasions to be considered for election to Phi Beta Kappa: at the close of the spring semester of the junior year, considering six semesters of grades; at the close of the fall semester, considering seven semesters of grades; and at the close of the spring semester of the senior year, considering eight semesters of grades.

Over three elections, approximately 10% of the senior class is elected. For more on election process and requirements, consult Elections.

Last update: October 2013
 

2013-2014 Elections

Congratulations to the October 5, 2013 Inductees     
Katherine Buxton
Kye Ameden
Martha Wells
Christopher Kellogg
Alexander Gladwin

2012-2013 Elections

Congratulations to the May 18, 2013 Inductees       

Ryley Webb
Lindsey Haggett
Katherine Mahar
Nana Amankwah
Courtney Davis
Allison Cook
Roelof Groenewald
Tyler Pidgeon
Maria Hoyt

Congratulations to the April 26, 2013 Inductees

Johanna Kelley
Shelley Kandola
Michael Scott
Zachary Nelson
Marc Delaney
Katja Valtonen
Margaret Fellows
Mary Baucom
Ellen Comeau
Ethan Bishop
Torrey Hayden
Jonathan Stopyra
Alissa McCaffrey
Brandon Simonetta
Rochard Bohan
Louis Trzepkowski
Joanna Schembri
Stella Leach
Amy Callahan
Matthew Bartolitti
Luke Reed
Bailey Airoldi
Kerrin Ehrensbeck
Amay Merchant
Jeffrey Kott
Lucille Mellor
Heather Hartlaub
Joshua Lashway
Elizabeth Tiffany

Congratulations to October 2012 inductees

Carolyn Chakuroff

Biochemistry

Merrimack, NH

Jennifer Clauss

Neuroscience

Shelburne, VT

Nicole Beers

Biology

Schroon Lake, NY

Kathryn Green

Government and Philosophy

Pittsford, NY

Ryan Godard

Computer Science and Religious Studies

Bombay, NY

Corinne Becker Biology Saranac Lake, NY


<2011-2012 Elections

Congratulations to the first group of members of the Class of 2012 to be elected.

Erin Siracusa

Multi-field B.S.

Springwater, NY

Austin Meeker

Biology

Vestal, NY

Jonathan Ignatowski

Environmental Studies-English

Scottsville, NY

Merika Wilson

Global Studies-Psychology

Lockport, NY

John Vari

English

Norwood, NY

Congratulations to the second group of members of the Class of 2012 to be elected.

Nassir Abou Ziki

Mathematics-Physics

Bakaata-El Shouf, Lebanon

Lauren Kramer

Psychology

East Aurora, NY

Thomas Metzger

Government-Economics

West Falls, NY

Kevin Machia

African Studies-Economics

Watertown, NY

John Knych

Economics

Jamesville, NY

Ethan Avallone

Economics-Psychology

Harrisville, NY

Caitlin Amborski

Fine Arts

Pittsford, NY

Emily Riley

Biology

Saratoga Springs, NY

Alexander Paul

Anthropology

Southborough, MA

Robin Hart

Francophone Studies

Hinesburg, VT

Stephanie Cutler

Psychology-Fine Arts

Norwood, NY

Alex Calderwood

Government

Harvard, MA

Greg Wolfe

Biology

Glens Falls, NY

Caitlin McArdle

Mathematics-Psychology

Lowville, NY

Lalita Priyamvada

Biology

New Delhi, India

James Racette

Performance and Communication Arts

Saranac, NY

Kirsten Newton

Mathematics-Economics

Warwick, RI

Kyla Sener

Estudious Hispanicos

Burlington, VT

Elle Rathbun

Neuroscience

Plattsburgh, NY

Kiersten LaPorte

Chemistry

St. Albans, VT

Peter Carpenter

Government

Windsor, CT

Isabel Borman

Global Studies

Pacific Palisades, CA

Kylie Rock

Biology

Westport, NY

Molly Parren

Conservation Biology

Hinesburg, VT

Cassandra DiMarino

Environmental Studies

West Henrietta, NY

Caitlin Pinkard

English

Easton, MD

Douglas McWilliams

Biochemistry

Sackets  Harbor, NY

Cullen White

English-Psychology

Lakeville, CT

Hannah Dean

English

South Sutten, NH

Nneka Chukwumah

Government-Economics

Lagos, Nigeria

Corey Parent

Government-Economics

St. Albans, VT

Jennifer Thomas

English

North Sutton, NH

Heather Cutler

Physics

Waterbury, VT

McKayla Nuffer

Mathematics-Fine Arts

Croghan, NY

Congratulations to the third group of seniors to be elected in May 2012

Ryan Knopf
Matthew Dodge
Ante Letica
Jenae Nicoletta
Sarah Baver
Jesse Way
Melissa Snizek
Kelly Prime
Kyle Donaldson
Wyatt McKibben
Kate Holby
Jessica Piecewicz
Michelle Gilbert
Pamela Swanson
Claire Alai
Matthew Parker

 

<2010-2011 Elections

Congratulations to the first group of members of the Class of 2011 to be elected.

Madalene Boyle
Katelynn Benzinga
Caitlin Estes
Kelsey Rebehn

Congratulations to the second group of members of the Class of 2011 to be elected.

Jessica Venezia
Kathryn McHugh
Sarah Redmon
Svetoslav Stoytchev
William Mosenthal
Dymon Lewis
Leah Farrar
Erin Panek
Patrick Dodds
Jordan Spiegel
Benjamin St. Pierre
Daniel Ramsey
Christopher Funch
Karen Sesterhahn
Hillary Likos
Melissa Thompson
Heather Christie
Carl Cornell
Ryan Gillard
Julia Logan
Katie Hoskinson
Sarah Taylor
Jenna Wallace
Tribun Ferizaj
Alexandria Harris
Kylve Marvinney
Jeremy Mwenda
Lauren Risboskin
Shayla Snyder
Andrew Leiser

Congratulations to the third group of members of the Class of 2011 to be elected.

Austin Dempewolff
Lisa VandeVoort
Ann McCosker
Megan Derby
Mallory Sprague
Alan Martino
Alyssa Halton
Danielle Lanphear
Elizabeth Monahan
Christopher Pugliano
Holland Davis

<2009-2010 Elections

Congratulations to this third group of 2010 members to be elected.

Thang L. Huynh
Stacey L. Howell
Catherine R. Yancey
Caroline D. Bishop
Jacqueline A. Davis
Christina M. Fossel
Katherine S. Miller
Christina E. Livingston
Katelyn McBurney
Heather J. Schreiner
Jennifer A. Girard
Margaret M. Quackenbush

Congratulations to this second group of 2010 members to be elected.

Stephanie Schonholz
Jeremy Hadler
Melissa Crowley
Travis Owens
Tara Hetz
Amelia Bell
Abigail Lynch
Jessica Lucky
Alexander Fisher
Catherine Lane
Caitlin Welch
Douglas Denu
David Tersegno
Charles Mildrum
Marcus Tuttle
Elizabeth Reed
Caitlin Hamilton
Martin Sarov
Phuong Le
Brittony Chartier
Peterson Maina
Evan Munderville
Jennifer Porter
Deanna Saltmarsh
Samantha Brumley
Scott Bosy
Sean Voss
Sidnie Howard
Joan Muttai
Alison Moore
Arturs Saburovs

Congratulations to the first group of members of the Class of 2010 to be elected.

Ben Von Reyn, math and economics major from Williston, VT
Hillary St. John, biology and chemistry major from Concord, NH
Jeremy Coutinho, economics and psychology major from Kampala, Uganda
Lucy Sammis, history major from Ticonderoga, NY
James Perconti, math and computer science major, from Rochester, NY
Joanna Fassett, philosophy major, Adams Center, NY

2008-2009 Elections

Congratulations to the first group of members of the Class of 2009 to be elected. Induction ceremonies took placeSaturday, September 27.

Dipesh Mainali Chitwan, Nepal Mathematics and Economics
Allison Gulka Cabot, VT Biology
Marcella Hall Far Rockaway, NY Mathematics and Economics
Claire Plagge Cape May Court House, NJ History

Congratulations to the second group of members of the Class of 2009 to be elected. Induction ceremonies took place April 25, 2009.

Katherine A. Powers Middlebury, VT  English
Michael J. C. Bierce Potsdam, NY Government/Economics
Rebekah J. McCluskey Potsdam, NY Global Studies
Brittany A. Misercola Watertown, NY Neuroscience
Amy L. Bolis  Canton, NY English
Lauren M. Sischo Rodman, NY Chemistry
Nicole M. Butler Canton, NY English
Stefanie E. Herschleb Queensbury, NY Spanish
Kaitlyn E. Bradley King Ferry, NY Psychology/Sociology
Hai-Yen H. Nguyen Olympia, WA Chemistry/Fine Arts
Mihnea Tudoreanu Bucharest, ROMANIA Economics and Math Combined
Eric A. Kinsey Arusha, TANZANIA Global Studies
Holly M. Irion Queensbury, NY Psychology
Jennifer L. Charles Queensbury, NY English
Benjamin P. Whitney Brownfield, ME Mathematics
Georgi S. Ivanov Stara Zagora, BULGARIA Math/Economics
Charles P. Garrigan Concord, NH Biology
Christian L. Donaldson Gorham, ME English/Government
Neil K. Coutinho Kampala, UGANDA Physics/Computer science
Kristen R. Henry Chazy, NY History
Kristen E. Bednar Essex Junction, VT Economics
Amanda B. Pendergrass Argyle, NY Psychology/Math
Amanda C. Seeberger Sloansville Spanish
Rachel Manchester Pine City, NY Psychology

Congratulations to the third group of members of the Class of 2009 to be elected. Induction ceremonies took place May 16, 2009.

William A. Manning Jericho, VT History
Chelsea M. Wood Mendham, NJ Biology and Psychology
Chloe A. LaFrance Lewis, NY English and Psychology
Douglas R.S. Brown Hinesburg, VT Biology
Brainne M. Monette Queensbury, NY Psychology
Katelyn A. McCarthy Penfield, NY Environmental studies-Anthropology
Lyndsay G. Bisaccio Bennington, VT African Studies-Government
Mark B. Burnham Shelburne, MA Biology
Jacie L. Hasenfus Essex Junction, VT Mathematics
Michael E. O'Conner Rouses point, NY Geology
Nathan A. Basch Honeoye Falls, NY Mathematics
James P. Keller Fulton, NY Mathematics and Philosophy
Ryan J. Wolfe Glens Falls, NY Biochemistry


2007 - < 2008 Elections

Congratulations to the first group of members of the Class of 2008 to be elected. Induction ceremonies took place Saturday, September 29.

Lisa M. Romas Fayetteville, NY English/Biology
Stephanie R. Walter Syracuse, NY Chemistry
Charlotta L. Chung Clifton Park, NY Sociology/Government
Elizabeth T. Boyd Bel Air, MD Economics/Government
Sarah M. Tersegno Auburn, NY Neuroscience
Ariel R. Riezenman Brownsville, TX Biochemistry
Brittany A. Sweet Garrattsville, NY Psychology
Isaac J. Noyes Hyde Park, VT Biology

Congratulations to this second group of members of the Class of 2008 elected in March 2008.

David M. Baker Camden, NY Geology
Jillian K. Sherwin Wolcott, NY English and Speech & Theatre
Daniel J. McElvaine ZIMBABWE Neuroscience
Jonathan R. Whicher North Reading, MA Biochemistry
Jeana M. Ganskop Williamson, NY History
Derek G. Hansen Madison, CT Biochemistry
Lucinda G. Hannington Island Pond, VT History
Jasper G. Burch Concord, MA Math and Economics
Jonathan K. Cardinal Ogdensburg, NY Government
Jennifer Lindsay Munt Canton, NY Math
Matthew H. Wight Canton, NY Economics-Math
Jennifer L. Achtyl Amsterdam, NY Chemistry 
Shreya A. Kamath SINGAPORE Biochemistry/Economics
Claire A. Jenkins Chesterland, OH Government/psychology
Amin Danai Amherst, MA English  
Victor B. Kai-Rogers SIERRA LEONE Economics/Math 
Emily A. Gullickson Welch, MN History
Lauren R. Vander Zanden Gorham, ME Religious Studies
Fraser C. Mackay Towson, MD Biochemistry
Justin A. Pesony Edmonton, CANADA Psychology/economics
Sara R. Tully Rochester, NY Psychology
Shannon M. Buckley San Antonio, NM Neuroscience
Kristen A. Ehringer Moon Township, PA Math
Shannon K. Freire Glens Falls, NY Anthropology
Marc F. Comaratta East Amherst, NY History
Robin W.S. Brooks Seattle, WA Environmental Studies
Jessica L. Sullivan El Dorado, KS Global Studies
Andrew J. Ford Fabius, NY Economics-Mathematics
Lisa M. Weingates Richfield Springs, NY Biology
Melissa M. Smith Manlius, NY Government

Congratulations to these seniors who were inducted on May 17, 2008.

Mukhaye Muchimuti Nairobi, Kenya Neuroscience
Brittany L. Goss Rockport, ME English and Anthropology
Evelyn Gatawa Harare, Zimbabwe Economics
Lyndsay Belt Potsdam, NY Biology
Jason R. Coudray Ojai, CA Environmental Studies
Jeboah D. Joerg Wellesley Island, NY Mathematics and Economics
Andrew C. Mills Scarborough, ME History and Government
Christopher F. Wright Johnson, VT Physics
Christopher G. Prener Fairport, NY History and Sociology
Harriett G. Newman Ithaca, NY Global Studies and Sociology
Jonathan F. Sauer Penfield, NY Mathematics

 

Elections 2006-2007

Congratulations to the first group of members of the Class of 2007 to be elected. Induction ceremonies took place Saturday, September 30.

Kimberly Chase Reardon, Colton, NY
Louise Gava, Clifton Park, NY
Conor Welch, North Andover, MA
Kelli Holmstrom, Bemidji, MN
Laci Holmstrom, Bemidji, MN
Nicole Dunham, Norway, ME
Julia Palmateer, Canton, NY
Jeffrey McCartney, West Winfield, NY

Congratulations to these seniors elected in March and inducted April 27, 2007.

Catherine Ruggiero, Saratoga Springs, NY
Mallory Craig-Kuhn, Penn Yan, NY
Nathaniel Drake, Slingerlands, NY
Nicole Mandras, Stamford, CT
Samuel Fuller, Edwards, NY
Guinevere Seaward, Oakville, Ontario
William Wilson, Sauquoit, NY
Amy McGuigge, Gansevoort, NY
Sarah Gibson, Essex Junction, NY
Oumou Leye, Senegal
Lauren Sampson, Downington, PA
Elizabeth Podhaizer, Essex Junction, VT
Tara Lowell, South Royalton, VT
Suzanne Bayard, Meredith, NH
Michael Petrik, Baldwinsville, NY
Jana Morgan, Sackets Harbor, NY
Robert Menard, Mooers NY
Paula Bogart, LaFargeville, NY
Brigette Smith, Long Lake, NY
Chelsea Isdell, Delmar, NY
Janice McLam, Williamston, VT
Susan Wyatt, Edina, MN
Andrew Long, Natick, MA
Robert Glover, Getzville, NY
Melissa Wells, Rochester, NY
Ryan Welsh, Simsbury, CT
Marshall Fiese, Oswego, NY

Congratulations to the seniors elected on May 17 and inducted May 19.

Alicia Dewey
Kanti Shrestha
Jennifer McAleese
Walter West
Sarah Gross
Amy Lichorat
Lora Wu
Joseph Tabolt
Jennifer Parise
Vanessa Harvey
Abby Rountree
Eloise Grout


Elections 2005-2006

Congratulations to these seniors who were elected May 18 and inducted May 20, 2006.

James Passanissi, Nahant, MA
Karoline Chrzanowski, Watertown, NY
M. Margaret Robinson, Orleans, VT
Erin Cannan, Carthage, NY
David Rothman, Wilmington, VT
Kyle Zander, Webster, NY
Maya Griggs, Salt Spring Island, BC
Alexander Allport, Pulaski, NY
James Maswick, Scotia, NY
Emily Sheldon, Salem, NY
Colleen Callahan, Oswego, NY
Jessica Henty, Knoxboro, NY
Audrey Merriam, Baldwinsville, NY
Denise Gonyo, Clifton Park, NY

Congratulations to these members of the Class of 2006 who have been elected to Phi Beta Kappa and were inducted at the annual banquet on April 28, 2006:

Robin Hanson, Scotia, NY
Kerry Banazek, Camillus,NY
Stephanie Peek, Lewiston, NY
Kent Grimes, Ketchum, ID
Amy Peterson, Rensselaer, NY
Wendy DeGroff, Baldwinsville, NY
Jenna Stearns, Trumansburg, NY
Ryan Edmonds, Adams Center, NY
Mallory Mumford, Lowville, NY
Tyler Smith, Weybridge, VT
Emilie McRoberts, Ottawa, ON
Ashley Townsend, Salem, NY
Paul Kloek, Pittsford, NY
Jorgji Dhima, Rego Park, NY
Alison DeSieno, Scotia, NY
Kehley Coviello, Newburryport, MA
Theresa Petray, Corinth, NY
Sarah Latchney, Victor, NY
Carissa Thompson-Snow, Lincoln, VT
Elliott Savitz, San Diego, CA
Michael Hart, Fairport, NY
Mollie Driscoll, West Fulton, NY
Joshua Nelson, Ocala, FL
Thomas Hathaway, DeRuyter, NY
Jane Mutoru, Nyahururu, Kenya
Andrzej Sandrzyk, Rawdon, QC
Sarah Todd, Potsdam, NY
Andrew Hogan, Glens Falls, NY
Kevin Hart, Fairport, NY

Congratulations to these members of the Class of 2006. They were inducted into Phi Beta Kappa on September 24, 2005.

Wendy Berner, Hamburg, NY
Raluca Dragusanu, Bacau, Romania
Christine Hogan, Scotia, NY
Kira Krumhansl, Amherst, NH
Mary Seward, Amsterdam, NY
Katherine Gay, Malone, NY

Elections 2004-2005
Congratulations to these members of the Class of 2005 who were inducted May 14, 2005.

Theresa Hyland
Charlotte Becker
Samantha Troiano
Marina Funtik
Prajjwal Panday
Jean Walker
Joshua Lynch
Marina Cuevas Llorente
Jaralie Murphy
Gregory Kruper
Terran Palmer-Angell
Lara Kimble
Evan Shutt

Congratulations to these members of the Class of 2005 who were inducted April 23, 2005:

Seton R. Leonard
Nathan W. Vogan
Brian W. Chorley
Justin C. Keller
Hilary A. Hartson
Petya P. Madzharova
Krista F. Stowe
JoAnna R. Bush
Carly L. Drown
Kylie M. Ingerson
Christina D. Farnsworth
Jennifer M. Fuller
Katherine A. Lane
Ashley L. Arnista
Samuel L. Casella
Halle A. Riddlebarger
Heather L. Thomas
Christine M. Granato
Rachel K. Putman
Kwabena A. Osei-Kusi
Joseph R. Domingo
Sarah A. Pensgen
Matthew J. Norton
Erin M. Woodward
Amy K. Gardiner
Kathryn D. Bormann
Tricia A. Bacon
Colin W. FitzRandolph

Congratulations to these members of the Class of 2005 who were inducted October 2, 2004.

Anja Huising
Daniel Leonidas
Patrick Reagan*
Amy Earl
Adam Yagelski

*Pat Reagan was inducted April 2005.